Zmieszani

Nasza historia zaczęła się w 2007 roku. Kiedy poznałam mojego przyszłego męża nawet nie wyobrażałam sobie, że skończę mieszkając w Nigerii z ósemką dzieci. A jednak, stało się. Jesteśmy mało przeciętną, różnokolorową, patchworkową rodziną. Rodziną, która wiele przeszła aby być TU i TERAZ. Każde z nas musiało zawalczyć o wspólne szczęście. I choć niewielu wierzyło, że damy radę – to wciąż to szczęście budujemy razem.

MY – Czyli kto?

Ndubuisi Ogbonnaya – głowa tej nieprzeciętnej rodziny, prawdziwy Igboman – zbudował dom, spłodził syna, posadził drzewo. Mój własny czarny książę na białym koniu. Tylko konia gdzieś zgubił w trakcie podróży do Europy. Podobno przeciwieństwa się przyciągają, myślę że jesteśmy tego idealnym przykładem.

Agnieszka Ijioma – czyli ja. Matka dzieciom, żona swojego męża. Za nim poszłabym na koniec świata. Albo i dalej. Zakochana w Nigerii, choć ciężko ją kochać. Ale to już taka moja wada, wybieram sobie ciężkie miłości. Ciągle uczę się jak żyć w mojej nowej ojczyźnie choć wszyscy wokół mi powtarzają, że często jestem bardziej nigeryjska od tutejszych kobiet. W Nigerii, kiedy kobieta wychodzi za mąż, poślubia całą wioskę. I ja tak zrobiłam – oddałam serce, bo tutaj jest moje miejsce.

Razem z nami ósemka naszych dzieci. Prawdziwa mieszanka. Dość wybuchowa

Maximilian Ejike – urodzony w 2005r w PL. Ejike w Igbo oznacza nic w życiu nie zdobywa się siłą
Adriana Comfort – urodzona w 2008r w PL. Ada w Igbo znaczy pierwsza córka
Emmanuel Ogbonnaya – urodzony w 2013r w NG. Ogbonnaya w Igbo znaczy na podobieństwo ojca
Zara Chidimma – urodzona w 2014r w PL. Chidimma w Igbo znaczy Bóg jest dobry
Mirabel Oyidia – urodzona w 2015r w NG. Oyidia w Igbo oznacza przyjaciółka swojego męża
Annabel Uzochukwu – urodzona w 2015r w NG. Uzochukwu w Igbo oznacza Boża droga
Anastasia Erinma – urodzona w 2016r w UK. Erinma w Igbo znaczy dobre pochodzenie
Zachary Ndubuisi – urodzony w 2018r w UK. Ndubuisi w Igbo znaczy życie ponad wszystko

Ostatnim, choć nieformalnym, członkiem naszej rodziny jest Mercy. Po polsku najłatwiej byłoby ją określić jako pomoc domową, ale to zupełnie nie oddaje tego kim Mercy dla nas jest. To przekochania ciocia dla moich dzieci, wspaniała towarzyszka rozmów na różne tematy, genialna kucharka. Kiedyś Wam o niej napiszę.

O czym?

W tej kategorii znajdziecie głównie wpisy o tym co nas najbardziej dotyczy. O codziennym życiu, codziennych wyzwaniach. O nas. Tu będzie najbardziej prywatnie…

6 Odpowiedzi na “ Zmieszani ”

 1. A dowiemy się skąd dodatkowa 3? Świetnie się czyta, chce więcej 😍

  • To nasze nigeryjskie dzieci, o których na Terapeutycznie pisałam przy okazji każdej wizyty w Nig. Nie wiem czemu dopiero po przeprowadzce tutaj wszyscy się dopytują skąd się wzięły ;)
   Więcej będzie, w weekend jedziemy na wieś, więc zobaczycie nasze rodzinne strony <3

 2. Cudownie napisane, czekam z niecierpliwością na więcej. 😁

 3. Katarzyna

  Super poznać całą Waszą gromadkę :) może napiszesz o systemie nazwisk w Nigerii? Bo wyglada na to, ze każde z Was ma inne, co z polskiej perspektywy jest zaskakujące :)

  • To nie do końca tak. Jeśli chodzi o Andrzeja i dzieciaki, podałam tylko ich imiona. Wszyscy noszą jedno nazwisko, tak jak ja – Ijioma. Natomiast nie jest to standardem w Nigerii, panuje pewna dowolność w wyborze używanych oficjalnie imion. Zapisuję sobie to jako temat do poruszenia :)

 4. Wow super to brzmi, ale ciawe właśnie o tej ekstra trójce:) może adoptowane?!

Dodaj komentarz